Turbocompounding is een turbo-techniek die wordt toegepast op grote vrachtwagenmotoren, maar (voorlopig) zijn intrede nog niet gevonden heeft bij automotoren. Het idee achter turbocompounding is dat er nog steeds energie in de uitlaatgassen zit wanneer ze het turbinewiel van de turboverlaten. Waarom zou je hier niets meer kunnen doen? Bij turbocompounding wordt er dan ook na de turbo nog een extra turbinewiel met klokkenhuis gemonteerd. Deze keer drijft die geen compressorwiel aan, maar staat via een as, tandwieloverbrengingen en hydraulische koppeling in verbinding met de krukas van de motor. Hierdoor is er een paar procenten extra vermogen beschikbaar en daalt het verbruik bij hoge belasting. Daarenboven werkt de turbine van de turbocompounding net als die turbine van een turbo als geluidsdemper. In onderstaande figuur is een praktische uitvoering verduidelijkt.

- Turbinewiel turbo
- Compressorwiel turbo
- Uitlaatrem
- Hydraulische koppeling
- Vliegwiel motor
- Turbinewiel turbocompounding
Turbocompounding kan nog een stapje verder gaan. Bij volle belasting van de motor, gaat de wastegate van de turbo steeds open omdat de maximale laaddruk bereikt is. M.a.w. er zit meer energie in de uitlaatgassen dan nodig is om de inlaatlucht te comprimeren. Kan hier niets mee gedaan worden? Het antwoord is de axiale turbocompouding. Hierbij worden de turbo en het turbinewiel van de turbocompounding op dezelfde as gezet. Zodat ze beiden de krukas een handje toesteken. Maar zo is het ook mogelijk om het compressorwiel van de turbo een handje toe te steken bij lage toerentallen. En zo slaat men twee vliegen in een slag.
Om even een kijkje in de toekomst te nemen: ook met turbocompounding kan men de hybride-toer op gaan. Door een motor/generator-module op de turbo te plaatsen is het mogelijk energie van de turbo op te nemen, wanneer de uitlaatgassen meer energie bevatten dan nodig is om de inlaatlucht te comprimeren. Deze energie kan dan via een alternator/motor/starter aan de motor gegeven worden. Omgekeerd kan de motor/generator de turbo in de lage toeren bijstaan om voldoende boost te leveren. Een afgeleide hiervan kan mogelijk zijn toepassing vinden in de automotoren van de toekomst. Dit concept wordt ook wel ‘ns e-booster genaamd.
Leave a comment: